Samsung Galaxy W GT-i8150 Android yükleme rehberi

Bugünkü yazımızda Samsungun wonder yani gt-i8150 telefonunu nasıl 2.3 ten daha yüksek sürümlere yükselteceğinizi anlatıyorum.

Arkadaşım, galaxy tab p1000 tabletimin temple run 2 oyununu nasıl hiç kasmadan oynadığını görünce sormadan edemedi

Kendisinin telefonu çok yavaşmış, ben de kendisinin telefonunu daha yüksek sürümlere çıkıp çıkamayacağını bir araştırayım dedim.

Piyasada Samsungun son kullanıcıya sattığı 25 çeşit androidli telefon var. Bunlardan sadece 4-5 tanesinin sürümü 4.0 ve üzerine ulaşabilmiş durumda.

Hal böyle olunca herkes 2.3 gibi zayıf ve yavaş bir işletim sistemi ile kasılan telefonlarından şikayetçi. Samsungun burda yapmış olduğu büyük bir ayıp var. Telefonları 4.0 ve üstüne yükseltmeyip, sadece amiral gemisi olan telefonlarına güncel sürümü vererek, daha ucuz telefonlarını almış olanları yüz üstü bırakmış oluyor. Üzerine binlerce güncelleme gelmiş olan 2.3 sürümü kullanmaya devam etmek zorunda mıyız?

Neyse ki androidin açık kaynak oluşu sayesinde Samsung gibi kapitalist firmaların yapmadığını, serbest yazılımcılar yapıyor. Özellikle öne çıkan CM yani CyanogenMod geliştirdiği romlar ile birçok telefona marka ve modeline hizmet ediyor. Henüz desteklemediği bazı modelleri de başka geliştiriciler CM üzerinde oynamalar yaparak ekliyor. Piyasada CM 7-8-9-10 ve 10.1 tabanlı bir çok custom rom bulunabiliyor.

CM sürümleri ile Android karşılıklarını şöyle yazabiliriz

CM 10.1 – Android 4.2 JB

CM 10 – Android 4.1 JB

CM 9 – Android 4.0 ICS

CM 8 – Android 3.5 Honeycomb

CM 7 – Android 2.3 GingerBread

Şimdi gelelim android telefonumuzun nasıl yükseltileceğine

Öncelikle şunu söyleyelim, orjinal üreticinin vermediği her root ve sürüm yükseltme işleminde az da olsa bir tehlike vardır.

Telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabilir, yükleme sırasında bir hata olursa telefonunuz birdaha açılmayabilir. Bu tarz riskleri göze almak gerekiyor.

Ben samsung wave telefonumu kies üstünden orjinal üreticinin verdiği güncellemeyi yüklerken bile hata yaşayıp telefonun açılmadığını gördüm. Orjinal üreticiler bile bazen hata yapabiliyor.

Her android telefonun servisler için ayrılmış bir download modu vardır. bu moda nasıl girileceğini internetten araştırıp bulabilirsiniz.

Download moda geçmiş bir telefonu bilgisayara bağlayıp içine bilgisayar yardımıyla yazılım yüklenebiliyor.

Telefonların kendi kurtarma arayüzleri genelde üreticilerin kilitlediği özelliklere sahip. bu yüzden telefona clockworkmod recovery (cwm) isminde genel bir güncelleme yazılımı yüklememiz gerekiyor. bu yazılım ile istenilen her rom telefona denetim olmaksızın kurulabiliyor. Tabi romun telefonunuza uygun olması önemli, yoksa açıldığında sürücü hatası ile karşılaşırsınız ve telefonunuz çalışmayabilir

Bu noktadan sonrasını Samsung Galaxy Wonder GT-i8150 için anlatıyorum.

Öncelikle Bilgisayarınızdan telefona cwm atabilmek için odin isimli programa ihtiyacınız var.

Galaxy w uyumlu sürümü için bunu indirin Odin 4.43

Telefonunuz için gerekli cwm sürümü indirin

Telefonunuz için gerekli OPS dosyasını indirin

Odin programını açıp ops kısmından indirdiğiniz ops dosyasını seçin

Soldaki Options kısmından One package kısmını işaretleyip sağ alttaki One Package tuşundan indirdiğiniz cwm dosyasını seçin

odin-galaxyw

 

Telefonunuzu komple kapatıp; ses kısma tuşu, orta tuş ve güç tuşuna beraber basarak telefonu downloadn modunda açın. Ekranda bir uyarı çıkacak ve size bir seçenek sunacaktır. Ses açma tuşu ile bu uyarıyı kabul edin. Artık telefonunuz download modunda sizden yükleme bekliyor olacak.

Telefonunuzu bilgisayara usb kablosundan bağlayın. Bilgisayarınızın telefonu algılamasını bekleyi. Windows 7 ve 8 bilgisayarlar otomatik olarak sürücüleri indirecektir. Eğer telefonunuzu tanımıyorsa samsung usb driverlarını indirip telefonunuzu bilgisayara tanıtmanız gerekebilir. Telefonunuz bilgisayara bağlandığında programda COM kısmı sarı şekilde yanacak ve bağlandığını gösterecektir.

Artık Start tuşuna basıp telefonunuza 20 saniye kadar bir sürede cwm yi yükleyin. Telefon yüklemenin ardından yeniden başlayacaktır.

Telefonunuzun hiçbirşey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor.

 

Şimdi yeni sürüm indirmelerimize başlayalım. Yükleyeceğiniz sürüm sizin seçiminize kalmış

 

Android 4.1 JellyBean için (Daha kararlı sürüm, Birçok sorunu giderildi)

Android 4.1 CM 10 üstüne uyarlanmış custom rom

google 4.1 için uygulamalar(gapps 4.1)

 

Android 4.2 JellyBean için (Henüz ufak tefek hataları var, geliştirilmeye devam ediyor)

Android 4.2 CM 10.1 üstüne uyarlanmış custom rom

google 4.2 için uygulamalar(gapps 4.2)

Telefonunuzu usb den bilgisayara takın. bir klasör oluşturup içine istediğiniz sürüm rom ve gapps dosyalarını kopyalayın. Telefonunuzu kapatın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

clockworkmod-recovery

  1. Telefonunuzu ClockworkMod recovery mode‘da açın (Ses açma+home tuşu+kilit tuşu). cwm ekranında ses açma ve kapama tuşları aşağı ve yukarı olarak çalışır. Orta tuş OK, geri tuu da geri olarak çalışır.
  2. Şu işlemleri sırasıyla yapın: “Wipe data“, “wipe cache“, “advanced/wipe dalvik cache” ve “advanced/wipe battery stats“. Mounts&storages menüsünden “format system” ve “format cache“. Bu menülerin herbirine girdiğinizde size NO NO NO NO YES ——Wipe—– NO NO NO şeklinde uyarı ekranı çıkartacaktır. her seferinde Yes e gelip onaylayın ve birsonrak işleme devam edin.
  3. Advanced menüsünden “fix permissions” ı seçin
  4. install zip from sdcard -> choose zip from external sdcard
  5. Oluşturduğunuz klasörden rom’u seçin ve onaylayın
  6. Rom yüklendikten sonra install zip from sdcard -> choose zip from external sdcard  açtığınız klasördeki gapps’ı seçin ve onaylayın
  7. Reboot now ı seçip telefonu yeniden başlatın.

Artık elinizde son sürüm bir android var. İlk açılması biraz zaman alacaktır

Okunma Sayısı : 33591

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrShare on LinkedIn