"Enter"a basıp içeriğe geçin

CV nedir ? Düzgün CV nasıl oluşturulur ?

Elime geçen CV lere göz gezdirirken birşey dikkatimi çekti. Ya henüz CV yazmaya hazır bir millet değiliz ya da çok üşengeçiz.

CV en basitinden bir iş başvurusu yaptığınızda sizi karşı tarafa özetleyecek bir dökümandır. Sizin kendinizi pazarlama aracınızdır. Kendinizi ne kadar iyi özetlerseniz o kadar değerlendirilme şansınız vardır.

Görüntü önemlidir

Cv yi değerlendirecek olan kişi ilk bakışta; yazılan bilgiler yerine, cv nize eklemiş olduğunuz fotoya dikkat edecektir.

Eğer fotoğrafınız iş dünyasına hitap etmiyorsa zaten 1-0 yenik başlamış olursunuz.

cv-1

Yüzünüzü tam göstermeyen

cv-2

Sadece kafanızın olduğu ve giyiminizi göstermeyen

cv-3

Duruşu bozuk

cv-4

 

 

 

Arka fonu çok karışık fotoğraflar cv için uygun değildir. Hele ki afilli facebook profil fotoları hiç uygun değildir.

Sade , temiz fonlu, yüzünüzü tam gösteren bir vesikalık her zaman yeterli olacaktır.

Bütünlük önemlidir

Fotoğrafın ardından kendinizi tanıtmanız çok önemli

Adınız soyadınız yaş vs kişisel bilgileriniz bir çırpıda okunabilecek kadar göz önünde ve hizzalı olmalı.

yazı tipleri birbirinden farklı, hizzaları bozuk bir şekilde bilgilerinizi yazmaya başlamışsanız okuyan kişiyi yorarsınız.

Bilgiler net bir şekilde birbirinden ayrı olarak gruplanmalı ve başlıkları da belirgin hale getirilmeli.

örneğin eğitim başlığında sırasıyla mezun olduğunuz okullar, bölüm ve yılları

iş deneyimi kısmında çalıştığınız firma isimleri, bölümler, görev ve süreler

bilgi beceri ve almış olduğunuz eğitimler sertifikalar gibi bölümleriniz olmalı

tabi cv boş kalmasın diye yeni mezun arkadaşların düştüğü bazı hatalar var.

Kendinden bahsetmek ve cv yi kabartmak için bilmedikleri şeylerle ilgi alanlarını doldurmaları

Cv yi inceleyen kişi, görüşmeye çağırmadan önce çalışacağ ilgili birimin de cv yi kontrol etmesini isteyebilir. Böyle bir durumda cv nize yazılmış olan bilgi beceri ve kullanılan alet edevat gibi bilgilerde yazmış olduğunuz gereksiz şeyler gün yüzüne çıkabilir.

Örneğin kullandığı programlar kısmında excel, ofis yazmak laf kalabalığıdır. Ya bunun adı microsoft office olur ya da içinden sadece excel kullanmayı biliyorsanız sadece excel yazarsınız.

Ağ teknolojilerinden ftp , tcp/ip diye birşey yazmışsanız bu sizin, adını duyduğunuz herşeyi işaretleyip cv nizi kariyer sitelerinden çıktı aldığınızı gösterir.

Hangi iş için başvuruyorsanız o sektörün ana ihtiyacı olan programları kullanmayı bildiğinizi göstermeniz yeterlidir. Örneğin muhasebe ile ilgili bir durumsa logo, eta kullanmayı bildiğini yazmak, ERP CRM bilgisinden bahsetmek avantajlı olacaktır.

Bir tasarımcının photoshop ve illustrator bilgisini yazması, corel ve freehand bilgisi olması önemlidir. Diğer salladığı windows xp, windows NT, office 2003 benim için birşey ifade etmiyor.

Referanslar ve görevlerden çok yaptığı iş önemlidir

İş deneyimlerine yazmış olduğu x firmasında y görevinde çalıştı ibaresi de bakan insana net bir bilgi vermiyor.

2003 – 2005 yıllarında Çorlu fen bilimleri dershanesinde bilgi işlem müdürü olarak çalıştım. İyi de ne iş yaptım ben orda koltuğumda boş boş oturdum mu? Soru bankalarının hazırlanması, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve sisteme girilmesi, dershane otomasyon sisteminin yürütülmesi. Rehberlik ile koordine öğrenci gelişim takibi. RFID devamsızlık takip sistemi geliştirme ve kartlı geçiş sistemlerinin hazırlanması vs vs..

Daha önce çalıştığınız yerleri yazarken orda firmaya ne kattığınız ve neleri idare ettiğiniz önemlidir.

Yaptığınız şeyler birilerinin dikkatini çekerse işte o zaman yazdığınız referans bunları sorgulamak için gerekli olabilir. bunun dışında kimse durduk yere ben şu referansı arayıp da bakalım o firmaya ne katmış öğreneyim diye düşünmeyecektir.

Sosyal medyayı ve interneti etkin kullanın

Artık herkesin ilk yaptığı şey adınızı googlea yazıp sizi araştırmak. adınızı yazınca neler çıkıyor? insanlar sizin hakkınızda hangi bilgiye doğrudan ulaşıyor bunu öncelikle sizin bilmeniz gerekir. eğer size adınızdan ulaşılamıyorsa email adresinizden ulaşılacaktır. kendinizi mutlaka internette arayıp olumsuz herhangi birşey olmadığından emin olun.

Adınızı yazdıklarında facebookta etiketlenmiş bir tavşan resmi çıkıyorsa tüm cv nizin karizmasını çizebilir.

Email adresiniz çok şey söyler

cv nize yazdığınız email adresiniz my_dear06@hotmail , a.y.s.e.e.e@yahoo , gs1905_ultraaslan59@gmail gibi birşeyse sizin hakkınızda çok şey söylemektedir.

gidin insan gibi adınız soyadınız yazan bir mail adresi alın. artık iş hatayına başlamışsınız crazyboy_76@hotmail e başvuru sonucunuzu beklemeyin