"Enter"a basıp içeriğe geçin

Efsane Oyun Karakterleri

Hayatım boyunca birçok oyun oynadım ama bunların bazıları iyi bazıları ise benim için efsaneydi.

Oyunların oynanışı dışında; bazı oyunlarda oyunun bir karakterine verilen nitelik, oyunun önüne geçiyordu. bu yüzden bazı oyunları oyunun kendisiyle değil de karakteriyle hatırlamayı seviyorum.

best

Bunlardan bazılarını sizin için bir araya getirdim.

İşte benim için oyun en populer oyun kahramanları. Alfabetik olarak listeliyorum çünkü herkes için en iyisinin sırası farklıdır.

1. Abe – Oddworld

abe

 

Abe, köle olarak çalıştırıldığı fabrikadan kaçma ve ordaki arkadaşlarını kurtarma peşindeki sevimli kahramanımız

 

2. Agent 47 – Hitman
agent-47

Agent 47 tetikçi olarak bilinen eli silahlı en soğuk kanlı kahramanımız

 

3. Altair – Asassin’s Creed

altair

 

Altair geçmişteki hikayeyi kovalayan ve suikastçi de olsa kendini sevdiren bir kahraman

 

4. Ben – Full throttle

ben

 

Ben, motosiklet çetesinin lideri ve intikam peşindeki yegane abimiz. Harika bir sözü var “When i am on the road i am invincible. thay cant stop me but they try”

 

5. Big Daddy – Bioshock
big-daddy

Oyunlarda düşman olarak karşımıza gelen ama oyunun en sevilen karakteri olabilen az sayıda kahraman vardır. bunlardan biri de Big Daddy. Karşımıza ne zaman küçük kız çıksa acaba hangi köşeden çıkacak diye tırsardık. Kız çocuğu için büyük kahraman. Serinin ilerleyen bölümünde big daddy olarak da oynadık orda da kahramandık.

 

6. Dante – Devil May Cry

dante

Dante asi gençliğiyle, muzip cevapları ve ölümden kaçışlarıyla, şeytanlarla dalga geçmesiyle, hack and slash oyunu sevenlerin en gözde kahramanlarından biri. Kardeşi Virgil de iyi olmasına ramen Dante kadar efsane olamadı.

 

7. Dovahkiin – Skyrim

dovahkiin

Tercümesiyle “Ejderdoğan” sadece oyundaki seçtiği halkın kahramanı değil, aynı zamanda oyunun müzikleri ile de oynayan kişiye, oynattığı karakteri gerçekten bir kahramanmış gibi hissettiriyor. Tipi her ne kadar oyunun başındaki seçimlere göre değişse de oyun kapağındaki sembolik Dovahkiin yukarıdaki şekilde tasarlanmış. Benim kahramanım ise deadric ekipmanlarla dolu ve hiç böyle yamuk boynuzlu bir kask takmaz

 

8. Duke – Duke Nukem

duke-nukem

Duke, hey pislik senin derdin ne, defol yolumdan…. Duke Nukem 3D zamanında çok büyük kahramandı. Rakibi doom oyunundaki karakterin ismi bu kadar ün yapmamıştı. Duke ise sadece yaratık öldürmüyor, hem dünyayı kurtarıyor hem de gösteriş delisi bir karizmatik kahraman. Oyunun yenisine bakacak olursak zaten, oyunun tamamında ülkenin tek kahramanı oymuş ve her kız onu istiyormuş gibi lanse edilmiş. Taze delikanlılar için idol olabilir 🙂

 

9. Ezio – Asassin’s Creed 2

ezio

Altair’in ardından oyunun baş kahramanı her ne kadar gerçek dünyada desmond olarak kalmaya devam etse de o kısmı bizi pek ilgilendirmiyor.  Animus sistemine girdiğimizde artık bambaşka bir tetikçiyi oynuyoruz. Ezio serinin devamında Altair’den boş kalan kahramanlık koltuğunu bırakmıyor

 

10. Gaybrush Threepwood – Monkey Island

gaybrush-threepwood

 

Gaybrush u anlatmaya gerek yok, monkey island oynayan herkes bizim şebek gaybrush ve sevgilisini Elaine i çok iyi tanır. LeChuck  ile uğraşırken gönüllerin kahramanı olur

 

11. Gordon Freeman – Half Life

gordon-freeman

Gordon abimiz biz küçükken böyle bilimsel şeylerle uğraşırdı, sonra bir gün bir patlama oldu ve dünyayı yok olmaktan ve uzaylı baskınından bu abimiz kurtardı. Kendisini çok severiz

 

12. Green Beret – Commandos

green-baret

 

Taktik, strateji, suikast, sızma, gizli harekat deyimlerinin hepsini bize bu abimiz öğretti. Bordo berelilerin mükemmel asker olduklarını hep bu oyun sayesinde beynimize işledik. 3-4 kişiyle kahramanlık yapıp rambo gibi bölüğe girip yok etmeyi hep bu oyundan öğrendik.

13. Horned Reaper – Dungeon Keeper

horned-reaper

Yer altına hapsedildiğimiz bu yegane kendine has tarzlı strateji oyununda, en belalı tip horned reaperdi. Hikaye gereği seni yer altındaki zindanlardan çıkartıp, yer yüzündeki düşmanlarından intikam alabilmek için sana yardım ederdi. Ama rüşvet vermeden de yardıma gelmezdi köftehor. Çok sıkıştığında ya da ani bir saldırı yediğinde “Yandım anam kurtar beni” tuşuna basıp rüşveti gönderir ve kahramanın ortaya çıkıp herkesi katletmesini beklerdik. Boyun eğmek zorundaydık çünkü elindeki orak çok tehlikeli fotoda görüldüğü üzere

 

14. Kratos – God Of War

kratos

Zeus’un bu, tarihte bilinmeyen oğlu birçok tanrının başına bela açıp; filmlerdeki titanlar olsun herküller olsun hepsini aşan bir üne kavuştu. Adam öyle bir kahraman oldu ki artık playstation deyince ilk akla gelen isim. Sony nin kahramanı diyebiliriz.

 

15. Lara Croft – Tomb Raider

lara-croft

Lara ablamız biz yine küçükken, kare suratıyla hoppidik hoppidik zıplayıp suya giren çıkan kutuları iten bir hazine avcısıydı. Sonra ku kadını nasıl bir iyileştirip nasıl bir kahraman haline getirdiler şaştım. resmen pazarlama harikası. oyundan filmi çevrilen nadir karakterlerden. Kadın savaşçı dendiğinde ilk akla gelen isim.

 

16. Larry Laffer – Leasure Suit Larry

larry

Larry abimiz, sevimli çapkınımız, yine puzzle ve arcade türlerinin en populer döneminde yapılmış harika bir komedi macera oyununun kahramanı. Aklının fikrinin hep oynaşta oluşu ve cüce boyuyla tüm bayanlar tarafından terslenmesi ile gönüllerin kahramanı.

 

17. Leon – Resident Evil

leon-kennedy

 

Seri olarak en populer oyunlardan olan ve oyundan sinemaya çevrilen nadir eserlerden birisi resident evil. Fakat bu çeviride Leon yerine gidip hikayeyi Alice denen oyunla alakasız karaktere verdiler. Halbuki o kadar zombiyle güreşen yegane kahramanımız Leon. Her ne kadar zombili oyunları sevmesem de bir yere kadar seriyi takip edebildim

 

18. Link – Zelda

link

Nintendomuz olmadığı için Zelda oyununu sadece emulatörler sayesinde oynayabildim. Hatta o kadar dikkatsiz oynamışım ki karakterin adının Zelda olmadığını, Zelda nın prenses olduğunu bu yazıyı yazarken öğrendim. Oyunu oynamadan önce resimlerini çok görürdüm ve bir oyun kahramanı olarak benim hep ilgimi çekerdi Link. Hatta belki nerdeyse ilk orta dünya oyunlarımdan da sayılır. Bizimle beraber Link de hep büyüdü ve kocaman adam oldu artık.

 

19. Marcus Fenix – Gears Of War

marcus-fenix

Gears of war serisini doğrudan ikinci oyunundan oynadım o yüzden hikayenin başını kaçırmış birisiyim. Ama en cesur yürek atılgan karakterimiz Marcus. Yaratıkların böğrüne böğrüne testeresini geçiren soğuk kanlı savaşçımız, aynı zamanda arkadaşlarının sağlık yardımına da koşacak kadar da yardımsever ve takım çalışmasına yatkın. Bu bilgileri CV sine eklemesini tavsiye ediyorum

 

20. Master Chief – HALO

master-chief

Master Chief zaten Halo Demek, Halo da Master Chief Demek. Xboxun Kahramanı kendisi. Askeri görev bilinci çok yüksek seviyede. Düşen uçakta tek başına da kalsa yine bir yolunu bulup üssüne kahramanca dönmeyi ve yolda birkaç düzine düşmanı yok etmeyi başarır.

 

21. Nathan Drake – Uncharted

nathan-drake

Uncharted serisi kendi oynadığım bir seri değil. ps3 sahibi arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla; Türkçe dublajın etkisiyle, bulmacalarda daha az zorlanarak oynanan bir tomb raiderin erkek versiyonu diyebiliriz. Tipik bir İstanbullu seviyesindeki Türkçe şivesiyle, zaten doğrudan türk oyunseverlerinin kahramanı.

 

22. Raziel – Legacy of Kain

raziel

Raziel bahtsız bir savaşçı. O güzelim kanatlarıyla Kain’i kıskandırıp ölüm çukuruna atılmasıyla başlayan bir intikam serisi. Raziel ile o çukurdan geri gelip Kain’in karşısına çıkıp “Bir zamanlar fakir ama gururlu bir çocuk vardı. Sen onu kendine engel görüp yok etmek istedin ama başaramadın” tarzında bir konu ile sürükleyici bir yapıt. Gözlerinden aşağısını göremediğimiz ama yüreğinin samimiyetine inandığımız bir kahraman Raziel.

 

23. Scorpion – Mortal Kombat

scorpion

Mortal Kombat dendiğind herkesin dönem dönem kahramanları oldu. Liu Kang , Cage, Raiden, Noob, Kung Lao. Hatta bir dönem hakkını arayan Shang Sung bile oyunun kahramanlarından olmuştu. Ama hikayenin başından beri Sub Zero ile kavgaları bitmeyen Scorpion benim tartışmasız en iyi oyun karakterlerimden.

 

24. Vaas – FarCry3

vaas

Vaas ile yeni tanıştım. Henüz kendisini öldüremedim ama sürekli olarak çatışıyoruz. Senin kampına kadar gelip kafeste bana yaptıklarının hesabını sorcam merak etme. Çatlak karakteri ile FarCry3 oyununa çok büyük renk katmış. Oyunun kendi kahramanından daha çok ilgi çekici olmuş. Gördüğüm en ilginç kötü kahramanlardan biri olmuş

 

ve en son kişisel favorim ve alfabetik olarak da sonda olan efsane oyun karakterim

25. Yagami – King of Fighters

yagami

Kendisini anlatmam çok zor. Fatal Furry oyunun devamı niteliğindeki King of Fighters oyununda seriye sonradan dahil olup hikayeyi bu kadar üstüne alması ile gerçekten bu oyunu severek oynamış herkesin, saygıyla önünde eğildiği bir karakterdir Iori Yagami. Kof 96 nın sonundaki canavara dönüşme hadisesi ile hiç beklenmeyen bir anda herkesin sempatisini kazandı. Kof 97 zaten doğrudan Yagami ve Leona’nın üstüne yazılmıştı. Oyunun Erkek kahramanı Yagami, bayan Kahramanı da Leona’ydı. Her ikisini de seçip aralarına da bir Terry aldımmı benden kralı yoktu

 

Oyun kahramanlarımız bu kadar. Mutlaka atladığım kahramanlar da vardır. O kadar uzun uzun 20 senede oynadığım tüm oyunları tek tek gözden geçiremezdim. Aklıma ilk gelen 25 tanesini sizinle paylaştım. Sizin de paylaşmak istediğiniz oyun kahramanlarınız olursa yorumlarda yazmaktan çekinmeyin. Hep birlikte hatırlamış olalım.