"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mobil Platform Savaşı Ios vs Android

Time dergisinin teknoloji ekinde okuduğum bir makeleyi sizinle paylaşmak istedim.

Daha önceki yazılarımda da mobil platform üstündeki ios ve android arasındaki mücadeleden bahsetmiştim.

şimdi 2013 yılı içindeki bazı istatistikleri ve platformun şu anki durumu hakkında biraz bilgi vereyim.

2013 te en çok satan platform cnet yazısını buradan görebilirsiniz

IDC nin istatistiklerine göre 2012 nin 4.çeyreğinde satın alınmış telefonların dağılımı şu şekilde

Görüldüğü kadarıyla androidin satış adetleri oldukça yüksek

peki bu savaşın marka durumuna bakarsak, en azılı iki marka olarak apple ve samsungu görüyoruz. Acaba samsungun apple karşısındaki durumu ne. IDC nin 2012 yılı raporuna göre markalara göre satış rakamları

Toplam satışların %51 i apple ve samsung tarafından yapılıyor. Diğer yüzde yine de çok büyük. Bu durumda pazarda tek bir markanın hakimiyetinden söz etmek mümkün değil.

 

Cihazların kullanım amacına ve sürelerine bakacak olursak,

iphone kullanıcıları telefonlarını günde ortalama 1 saat 15 dakika kullanırken

android kullanıcıları telefonlarını günde ortalama 49 dakika kullanıyorlar

 

Statcounterinverdiği bilgilere göre mobil platform internet kullanım oranları aşağıdaki şekilde. statcounter internetteki en çok kullanılan ücretsiz site sayacı olduğu için genel olarak tüm dünyanın browser eğilimini onlardan öğrenebiliyoruz.

 

Platform üstündeki satışlara baktığımız zaman halen apple çok büyük bir yüzdeye sahip. Mobil içerikte en çok ürün satışı yapan %74 ile apple oluyor. Diğerleri toplamda sadece %26 oranında kalıyorlar.  Bu da apple platformundaki üreticilerin daha çok para kazandıklarını ortaya koyuyor.

distimo nun verdiği verilere göre son a6 aydaki satış pazarpayı da şu şekilde. Bu çizgide de apple büyük farkla önde görünüyor.

 

Buradan çıkartılacak sonuca bakarsak, öncelikli olarak apple kullanıcısı bir şeye ulaşmak için browser yerine o işin uygulamasını kullanmayı tercih ediyor. uygulamalara daha çok para harcıyor bu nedenle uygulama geliştiricilerin gözdesi öncelikli olarak ios platformu.

Tabi bunu ters yönden de düşünürsek, platformdaki cihazı sayısının azlığı sebebiyle her ürüne daha holay uygulama yapma şansı da iosta. androitteki cihaz kalabalığı yüzünden geliştiricilerin işleri daha zor. bu nedenle ios üstünde daha çok uygulama çıktığı ve daha çok uygulama satıldığı da düşünülebilir.

platformlardaki uygulama zenginliğine bakarsak iki platform da 800.000 uygulamaya sahip olduğunu söylüyor

Google yaptığı açıklamada önümüzdeki ay içinde 1milyon uygulamayı geçmeyi hedeflediklerini duyurmuş. verilen grafik de aşağıdaki gibi

 

aşağıda mobil platform ile ilgili bulduğum birkaç infografiği paylaşayım. birisi mobil platformun amerikadaki eyaletrele göre kullanımını gösteriyor. kaynak olarak house.com ve forrent.com sitelerinin istatistikleri kullanılmış. büyük halini görmek için üzerine tıklayın

local-mobile-wars_5113f1a28b0fb

 

ikinci infografiğimiz ise iphone ile galaxy telefonları arasındaki rekabeti rakamlarla gösteriyor

kazananı belirlemek size kalmış. büyük halini görmek için üzerine tıklayın

apple-iphone-vs-samsung-galaxy-whos-winning-the-smartphone-battle_51c04fb3d8588