Samsung Galaxy Tab P1000 Android 5.1 Lollipop Güncelleme

Merhaba Arkadaşlar,

Samsung Galaxy Tab P1000 tabletimize en son 4.4 sürüm cyanogenmod kurmuştuk.

Zaman içinde uygulamalar, artan teknolojide daha güçlü donanımlar geldiği için eskisinden daha fazla işlemci ve ram tüketiyorlar.

Bu yüzden resmi olarak güncelleme almayan cihazları, bu şekilde yan yollardan yeni sürüme geçirdikçe uygulamaların zaman içinde ağırlaşması ve takılmaya başlaması normal.

Tabibu durum android 4.4 yani kitkat öncesine ait.

Android 5 yani Lollipop ile beraber artık programların derleme mantığı da değişti.

Eskiden her program kaynak kodundan çalışıp, cihazın içinde her seferinde anlık derleniyor ve daha fazla kaynak tüketiyordu. Artık Lollipop ile beraber uygulamalar cihazı ilkaçtığımızda derleniyor, her seferinde süreklifazlakaynak tüketmiyor. Bu da cihazın ilk açılışında bir kez zaman alıyor, ama daha sonra uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Peki bu samsung galaxy tab P1000 tabletimizi Lollipop’a nasıl geçiyoruz?

Öncelikle cyanogenmod üstünde bu projenin bizim cihazımızı desteklemediğini söylemem lazım. Bu yüzden artık başka bir rom kullanıyoruz.

OmniRom ileilk olarak tabandaki recover modunu değiştirmemiz gerekiyor.

cyanogenmodun desteklediği clockwork mod yerine artık twrp yükleyicisine geçiş yapıcaz.

Sırayla şu adımları uygulayalım

  1. Omni 4.4 sürümünü buradan indiriyoruz
  2. SuperSU 2.4 sürümünü buradan indiriyoruz

Bu iki dosyayı indirdikten sonra cihazı bilgisayara bağlayıp dosyaları doğrudan tabletin hafıza kartının içine atıyoruz.

sonra cihazı komple kapatıp Power(güç) ve VolUp(ses açma) tuşlarını basılı tutuyoruz.

Cihaz Recovery mod ile açılacak.

Tabi buraya kadar gelmeden önce cihazınıza clockwork mod yüklü olduğunu varsayıyorum. Eğer tabletinize bugüne kadar hiç rom yüklemediyseniz, o zaman daha eski yazılarımdan bunları yapmanız gerekiyor (eski yazım)

recovery mod içinde install zip file from sd card kısmından az önce kopyaladığımız omnirom 4.4 ü yükleyin.

ilk seferinde yüklemede hata verecektir. Hatadan sonra tekrar aynı dosyayı yüklemeyi deneyin. bu sefer yüklenecek ve clockworkmod u silip kendi recovery modunu yükleyecektir. bu mod açıldığında install kısmından omni 4.4 dosyasını yükleyin

wipe kısmından herşeyi sildirin ve cihazı yeniden başlatın

cihaz açıldıktan sonra elimizde temiz bir android 4.4.4 cihaz olmuş olacak. Tabi içinde herhangi bir uygulama yok.

Özellikle gapps paketlerini kurdurmadım, çünkü yükseltme yerine sıfır kurulum her zaman daha iyidir.

Şimdi işlemimize kaldırğımız yerden devam ediyoruz

  1. Artık omnirom lollipop 5.1.1 sürümünü buradan indirebiliriz.
  2. Gapps 5.1.1 paketini de buradan indirin.

Aynı şekilde cihazı bilgisayara bağlayıp paketleri cihazın içine kopyalayın

sistemi kapatın ve üstte anlatıldığı gibi recoveryekranına giriş yapın.

yeni indirdiğiniz omnirom 5.1 ve gapps 5.1 dosyalarını sırayla yükleyin

wipe ekranına girip herşeyi sıfırlayın

cihazı yeniden başlatın

işte bu kadar…

Okunma Sayısı : 14645

Samsung wave pişmanlığı ve android projesi

Merhaba arkadaşlar,

Samsungun wave telefonlarını almış olan ve telefonları ile yalnız başına bırakılıp terkedilen tüm telefon sahipleri gibi; ben de Samsunga çok laf söyleyip bir gün birinin çıkıp bizi kurtarmasını bekledim.

Badadroid ya da androbada kelimelerini duyduğumda heyecanlandım. 3 yıl projenin gelişmesini ve bir sonuca ulaşmasını bekledim. Artık hakkında yazı yazılacak bir duruma geldi.

Öncelikle tigrouzen, volk204, rebellos ve oleg_k isimli developerlerin bu proje için harcadığı emeklerine çok teşekkürlerimi sunmak istiyorum. her ne kadar dilimi anlamayacak olsalar da, bağış yapılmasını kabul etmeseler de buradan kendileri ve projeleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Proje hakkında bilgi vermeden önce kendim ve wave telefondan çektiklerimi de anlatmadan geçemem

Seçim karmaşası

Temmuz 2010 da sony ericsson xperia x10 , samsung galaxy s ve samsung wave arasında kalıp, eşime bir wave s8500 aldık. Kararımı etkileyen unsur, mediamarkt ın telefonlarındaki kilitlerdi. Diğer iki telefonun ekranlarında şifre olduğu ve çalışanların şifreyi bilmemeleri ya da söylememeleri yüzünden detaylı inceleme yapamadım ve Ersin Koç’a telefon açıp sordum.

Sony’nin xperia x10 modeline android 1.6 dan yukarı güncelleme yapmayacağını duyurması ve samsung galaxy s in düşük ekranı ve işlemcisi yüzünden çok kararsız kaldım. ( parantez açarak yazayım sony bu olaydan 1 hafta sonra xperia x10 a android 2.3 desteği verdi. bu da sony yi sevmeme sebeplerimdendir. sony yi neden hiç sevmediğimi başka bir yazıda anlatırım )

Ekranı ve kamerasını çok beğendiğim super amoled ekranlı wave i tercih ettim.

31

işletim sistemi olarak samsungun ilk kez denediği bada diye birşey ile karşı karşıyaydım. acaba bu platform ileride iyi olur mu sorusu vardı. Her ne kadar, Ersin bu platformun geleceği olmadığını söylese de, arkasında koskoca Samsung vardı.

Ev aletlerinden gemiye kadar her türlü ürünü üretebilen, binlerce çalışanı olan dahi mühendisleri olan çalışkan bir ülkenin firmasıydı. son zamanlarda güney kore firmalarının teknolojideki ve sanayideki gelişmeleri oldukça iyiydi.

Samsung, Google ın yıllık tüm cirosunun çok daha fazlasını sadece telefon satarak elde edebilen bir firma. Elini kolunu doğrudan androide bağlayacak kadar salak olamaz. iki gün sonra google çıkıp, “artık android cihazları sadece ben üretiyorum, lisansımı da yeni versiyonlarda kapattım” dese samsungun bir B planının olması lazım. Bu plan da Bada olacaktır diye düşünüyorum.

Tüm bu karmaşa içinde wave telefonu aldık. Yanında da 8Gb kart verdiler oh ne ala.

Fakat gel gör ki uygulama marketinde bir el feneri uygulamasının dışında elle tutulur hiçbir şey yok. En populer uygulamalar yok. Browser desen dolphin browser o zamanlar çok dandikti. Opera ile internete giren bir akıllı telefon düşünün. Sanırsınız ki akıllı telefon değil, yıllar öncesinin sony ericsson k750i nin ekranı büyümüş hali.

Sonra Badanın yeni sürümlerini beklemeye başladım. Eşimin akıllı telefon isteğini karşılamamış olan bu telefon dandik bir java uygulaması ile facebook a bağlanabiliyor, bir iphone bir android gibi hoş bir kullanıma sahip olamıyordu.

bada-1-2

Bada 1.2

Bada 1.2 güncellemesi çıktı ama Türkiye’ye verilmedi. İşte o gün zıvanadan çıkıp işin biraz içine girmeye çalıştım. Uygulamaların çalışma yapılarına baktım. Birkaç örnek uygulama bulup açıp inceledim. Bildiğin flash animasyonları exe formatına getirip sisteme uygulama olarak ekleyebilen bir yapıları var. temel olarak arkada bir flash nesnesi hakim. Rahmetli Steve Jobs un flash a olan tiksintisini herkes bilir. bir gün bile flash çalıştırmaya izin vermedi. yıllar sonra da zaten tüm akıllı telefon platformları flashtan uzaklaştılar.

Bada uygulamarında arkada çalışan flashtan mıdır nedendir, hiçbir developer adam akıllı populer uygulama geliştiremedi ve o günkü gibi kaldı. Yıllar sonra girip bakınca populer uygulamaların halen %90 ı bada için yok.

Resmi olmayan hali ile bada 1.2 yi telefona kurdum. Biraz daha düzelmeler vardı. Telefonu günlük ihtiyaçlarınız için kullandığınız zaman, kullanışlı ve kolaydı ama akıllı telefon diyemezdin. Nokianın symbian lı 5800 telefonları bile daha çok yeteneğe ve akıllı telefon denecek uygulamalara sahipti.

Bada 2.0

2011 ortasında bada 2.0 duyuruldu. bada 2 .0 lı telefonlarda NFC desteğinden bahsedildi. Henüz samsung galaxy s3 te eklenebilen, iphone 5s te yine olmayan o teknoloji.

Samsung bada yı öne çıkartmak için gerçekten iyi telefonlar yapıyor ama platformu zenginleştirecek uygulama mağazasına bir türlü sahip olamıyordu.

Bada 2.0 da Türkiye’ye hemen gelmedi. Biz de ne yaptık resmi olmayan sürümleri yükledik. Multiloader sağolsun.

Zaten telefonun yanına gelen kies yazılımını oldum olası sevmemişimdir. Kağnı hızında çalışan ve telefonu versiyon yüklemede hiç bir zaman başarılı olamayan, sadece rehberin kopyasını alabilen gereksiz bir uygulama benim için.

Askere gitmeme yakın bir zamanda androbada projesine denk geldim. O zamanlar github bu günkü kadar populer değildi. code.google da birşeyler yapmaya çalışıyorlardı.

bada 2.0 ın kerneline erişip araya kendi linux loaderlerini koymayı başarmışlardı. Bu da birkaç müdahale ile telefonun boot mekanizmasını değiştirip android kurmanın yolunu açmıştı.

Aksere gidip geldiğimde samsung bada projesinden tamamen vazgeçmişti.

Samsung androidin 2.3 teki halini çok kolay yakalayabileceğini düşünüp bir adım attı sanırım. ama android hiç beklenmeyen bir hızla büyüyüp piyasanın lideri oldu. Demek ki neymiş, uygulama yazan geliştiriciler ve oyun firmaları olmadıktan sonra platformun hiçbirşey. Kendin çalar kendin oynarsın.

apple firmasını bugünkü duruma getiren bu, androidin de peşinden koşup yakaladığı şey bu. Ne kadar iyi uygulamalarım olursa o kadar tutulurum.

Blackberry kendi platformuna uygulama geliştirenlere ödüler dağıttı batmamak için. yine de batmaktan kaçamadı.

Samsung tabiyki bada platformu yüzünden batmaz, ama arkasında bir sürü kullanıcıyı gelişmeyen telefonlarla bıraktı. Androide muhtaç durumdalar. Bada telefonlar aynı dönemki dandik android telefonları gibi değil, gerçekten iyi donanımlı ve güzel kasalara sahip. Sırf bu yüzden telefondan vazgeçemedim. Bugün halen wave ile çektiğim videolar ve fotoğraflar mükemmel kalitede.

Androide geçme problemleri

wave telefonların içinde kullanılan donanım androidli cihazlarından farklı. işletim sistemi de açık kaynak kodlu olmadığı için; telefonda bulunan hiçbir parçanın sürücüsü bulunmuyor.

Badadroid projesinde en büyük sorun da burdan başlıyor. androidin dosyalarını kullanıp telefonu açmak sorun değil ama parçaları tanıtmak tamamen yazılımcıların deneme tahtasından ibaret.

İşte burda samsungun bugüne kadar çıkarttığı tüm android telefonların yazılımlarına inildi. sürücüler tek te denendi, uyan sürücüler toplanıp telefonun androide geçişi sağlandı.

burda tigrouzen, volk204, rebellos, oleg_k gibi yazılımcıların çok emekleri var. özellikle rebellos bada 2.0 da ikinci bir linux kerneli devreye sokabilen ilk kişi sanırım.

proje ilk olarak başarılı bir şekilde derlenip kullanıma açıldığında sim kart ve görüşme adına, kamera ve gps adına hiçbir şey çalışmıyordu. sadece androidi wave telefona port edebildik dendi.

Bu süreçten sonra 1 yıl boyunca sürekli gelişmeler yaşandı. birçok parça için sürücüler yazıldı. Fakat en önemli olan şeyin; mikrofonun ve ses çipinin sürücüsü geliştirilemedi.
Samsungun sim kart ile haberleşmesini ve veriyi sese çevirmesini sağlayan yapıyı kimse çözememişti.

Bye bye bada

Bu tıkanmanın ardından bir yıl bekleyip tam herkes ümidini kaybetmişken,
güncelleme geldiğinde “telefonun olmayacak yerlerine güncelleme yapacağınıza şu ses sorununu çözmeyi düşünmüyor musunuz” soruları yankılanmaya başlamışken

stkr1-500x189

Tigrouzen 18 Eylül 2013 te  “bye bye bada” resmini yayınlayıp ses sürücüsünü çözdüğünü duyurdu. Dört yıl süren bu çalışmanın ardından yaptığı ilk yayınlamada herkes bu çözümü alıp kendi sitelerinden kendi isimleriyle yayınlamaya başladı. Tigrouzen 1 gün sonra haklı olarak sitem edip, projeyi kendi yaptı gibi gösterenlere lanet ederek, yaptığı tüm çalışmayı sonlandırdığını açıkladı. ilgili sayfanın linki

O günden sonra volk204 ün kendi çalışmaları oldu. birkaç rom çıkartıp herkes birşeyler yapmaya çalıştı. bada ile beraber çift işletim sistemi olarak SD karttan çalışan android işletim sistemleri sunuldu. Tabi SD karttan yüklenen androidin hızı normalden 5 kat daha yavaş. çünkü çoğu kullanıcı telefonun yanında verilen 8gb lık class 2 sd kartı kullanıyor. Tabiyki bu kart ile bir performans bekleyemezsiniz. en doğrusu Nand sürümünü kurup gerçek telefon raminden kullanmak olacaktır.

Tigrouzen 1 ay sonra tekrar çıkıp GNU/GPL lisanslı yeni bir kernel geliştirdiğini ve bu güne kadar yapılmış en iyi badadroid projesini geliştirdiğini bildirdi.

Artık kendisini bu linkten takip ediyoruz.

Wave telefonuna android nasıl yüklerim diye merak edenler üstteki linkten konuyu orjinal sahibinden okuyabilirler.

Bizim burdan yapabileceğimiz en iyi şey, emekleri için kendisine teşekkür edip, en iyi ihtimalle, yazılanları tercüme edip, bilgisi olmayan kullanıcılara programları ve romların linklerini vermek olacaktır.

Android-4.3-Wave

Son haliyle proje için yayınlanmış olan B.U.X. 4.3.1 rom

Kendinize iyi bakın ve telefonunuzdan kolay kolay vazgeçmeyin. Zaten bu yazıyı buraya kadar okuyacak sabırdaysanız kesin bundan sonrasını da sorunsuzca yapıp telefonunuzda androidin keyfini sürmeye başlarsınız.

Değerli vaktinizi bana ayırıp yazımı okuduğunuziçin teşekkür ederim.

 

Okunma Sayısı : 12894

Xiaomi hızına yetişilemiyor

Çinli telefon üreticisi xiaomi Ekim ayı başında duyurduğu mi3 telefonunu satışa çıkarttı.
Beklenenin çok üzerinde bir hızda satılan telefonlar kapanın elinde kaldı.
Sadece 86 saniye içinde 100.000 telefonun tümü satıldı ve firma ilginç bir rekora imza atmış oldu

Aynı gün duyurusunda bulunduğu Xiaomi TV de 118 saniyede stokları tüketti

xiaomi-yok-satti

 

Xiaomi nin bu başarısı benim için büyük sürpriz olmadı. İçindeki miui v5 romu ile zaten android piyasasını çoktan sallamışlardı.

Birçok telefon için miui romu kurmak mümkün, kulananlar da romdan çok memnunlar. Önce rom üretip ardından buna en uygun telefonu üretmiş olmaları zaten başarılı olacaklarının sinyalini vermişti.

Daha önce de telefonun özelliklerini anlatığım bir yazım vardı. yazıyı yayınlamadan önce de zaten çok satacağından emindim.

Çevremdeki arkadaşlara telefonu anlattığımda aldığım tepki hep Türkiye’ye gelse kesin alırım yönündeydi.

Henüz doğru düzgün kullanım ve test videosu yok ama yakında mutlaka incelemelere konu olacaktır. Ben de konunun takipçisi olarak haberleri güncellemeye devam ediyorum

Türkiye’de bu teefonu bekleyen arkadaşlar malesef bir süre daha gittigidyor ve sahibinden gibi sitelere kalmış durumdalar. Hal böyle olunca da pasaport kaydı vs ile telefonun fiyatı beklediğimiz seviyelerde olmayacak.

Firmanın önümüzdeki aylarda uluslararası satışa geçeceği yönünde bilgiler aldık. birkaç ay daha beklersek telefonu hakettiği fiyata ve garantili olarak almak mümkün olacak.

Şimdilik miui v5 i var olan telefonlarımıza kurarak kullanmaya ve arayüze alışmaya başlayabiliriz. Telefonunuzun destekleip desteklemediğini sitesinden öğrenebilirsiniz

miui v5, standart stok android 4.1 den %16 daha hızlı çalışıyor. bu güne kadarki en hızlı android diyebiliriz

daha_hizli

miui v5 rom indirmek için tıklayın

 

Okunma Sayısı : 874

Google Play İndirme Sorunu RPC:S-5:AEC-0

Sevgili gençler, google play servisinden uygulama indiremiyor musunuz?
cihazınız RPC:S-5:AEC-0 hatası mı veriyor?

rpcs5aec0
Sorununuz son yapmış olduğunuz güncelleme ile alakalı olabilir.
Daha önce androidin alt sürümlerinden birini kullanıp, şimdi daha üst bir sürüme yükseltmişseniz büyük ihtimalle gapps dosyasını da yeni sürüm olarak yüklemişsinizdir. Google hesabınızı ile oturum açıp hesabımı geri yükleyi seçmişseniz
Bu arada bir versiyonlar arası senkron sorunu yaşanmış olabilir.

Sorununuzun çözümü aşağıda

Öncelikle telefonunuzun ayarlar ekranındaki uygulamalar kısmına girin

Uygulamalar penceresininde tüm uygulamalar sekmesine geçin

Uygulama listesinde google play hizmetlerini seçin, “ön belleği temizle” ve “verileri sil“e basın ve ardından uygulamayı durmaya zorlayı seçin. Çıkan uyarıyı onaylayın.

No tuşuyla ana ekrana geri dönün.

Tekrar yukarıdaki adımları izleyerek tüm uygulamalar ekranına gelin

“İndirme yöneticisi” uygulamasını seçin ve ön belleği ve verileri silip programı kapanmaya zorlayıp yine ana ekrana geri dönün

3. kez tüm uygulamalar ekranına gelin ve bu kez “Google hizmetler çerçevesi” uygulamasının belleğini ve verilerini silip programı kapanmaya zorlayın.

Cihazınızı yeniden başlatın ve işte bu kadar….

Artık google play e yeniden bağlanıp uygulama indirebilirsiniz.

Bazı yerlerde bu sorundan kurtulmak için hesabınızı silip yeniden eklemenizi isterler. Bu genelde sorunu çözmez ama yine de yukarıdaki yöntemlerle sorununuz çözülmüyorsa, hesaplar kısmından var olan google hesabınızı telefondan silmeniz ve yeniden eklemeniz sorunu giderebilir

Okunma Sayısı : 2749

Samsung wave (Bada) telefona Android yükleme

Samsung’un çıkartıp sonrasında yüz üstü bıraktığı wave telefonlarının işletim sistemi bada artık androide çevrilebiliyor
3 yıldır üzerinde uğraşılan badadroid projesi sonunda amacına ulaştı.
Artık görüşmelerdeki ses sorunu da düzeltildi ve geriye telefonun android ile çalışması için engel kalmadı.
Artık samsung wave telefonunuzun içindeki bada ya elveda diyebilirsiniz.

Samsung wave s8500 android için bu yazımı okuyabilirsiniz

Okunma Sayısı : 14632