Samsung wave pişmanlığı ve android projesi

Merhaba arkadaşlar,

Samsungun wave telefonlarını almış olan ve telefonları ile yalnız başına bırakılıp terkedilen tüm telefon sahipleri gibi; ben de Samsunga çok laf söyleyip bir gün birinin çıkıp bizi kurtarmasını bekledim.

Badadroid ya da androbada kelimelerini duyduğumda heyecanlandım. 3 yıl projenin gelişmesini ve bir sonuca ulaşmasını bekledim. Artık hakkında yazı yazılacak bir duruma geldi.

Öncelikle tigrouzen, volk204, rebellos ve oleg_k isimli developerlerin bu proje için harcadığı emeklerine çok teşekkürlerimi sunmak istiyorum. her ne kadar dilimi anlamayacak olsalar da, bağış yapılmasını kabul etmeseler de buradan kendileri ve projeleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Proje hakkında bilgi vermeden önce kendim ve wave telefondan çektiklerimi de anlatmadan geçemem

Seçim karmaşası

Temmuz 2010 da sony ericsson xperia x10 , samsung galaxy s ve samsung wave arasında kalıp, eşime bir wave s8500 aldık. Kararımı etkileyen unsur, mediamarkt ın telefonlarındaki kilitlerdi. Diğer iki telefonun ekranlarında şifre olduğu ve çalışanların şifreyi bilmemeleri ya da söylememeleri yüzünden detaylı inceleme yapamadım ve Ersin Koç’a telefon açıp sordum.

Sony’nin xperia x10 modeline android 1.6 dan yukarı güncelleme yapmayacağını duyurması ve samsung galaxy s in düşük ekranı ve işlemcisi yüzünden çok kararsız kaldım. ( parantez açarak yazayım sony bu olaydan 1 hafta sonra xperia x10 a android 2.3 desteği verdi. bu da sony yi sevmeme sebeplerimdendir. sony yi neden hiç sevmediğimi başka bir yazıda anlatırım )

Ekranı ve kamerasını çok beğendiğim super amoled ekranlı wave i tercih ettim.

31

işletim sistemi olarak samsungun ilk kez denediği bada diye birşey ile karşı karşıyaydım. acaba bu platform ileride iyi olur mu sorusu vardı. Her ne kadar, Ersin bu platformun geleceği olmadığını söylese de, arkasında koskoca Samsung vardı.

Ev aletlerinden gemiye kadar her türlü ürünü üretebilen, binlerce çalışanı olan dahi mühendisleri olan çalışkan bir ülkenin firmasıydı. son zamanlarda güney kore firmalarının teknolojideki ve sanayideki gelişmeleri oldukça iyiydi.

Samsung, Google ın yıllık tüm cirosunun çok daha fazlasını sadece telefon satarak elde edebilen bir firma. Elini kolunu doğrudan androide bağlayacak kadar salak olamaz. iki gün sonra google çıkıp, “artık android cihazları sadece ben üretiyorum, lisansımı da yeni versiyonlarda kapattım” dese samsungun bir B planının olması lazım. Bu plan da Bada olacaktır diye düşünüyorum.

Tüm bu karmaşa içinde wave telefonu aldık. Yanında da 8Gb kart verdiler oh ne ala.

Fakat gel gör ki uygulama marketinde bir el feneri uygulamasının dışında elle tutulur hiçbir şey yok. En populer uygulamalar yok. Browser desen dolphin browser o zamanlar çok dandikti. Opera ile internete giren bir akıllı telefon düşünün. Sanırsınız ki akıllı telefon değil, yıllar öncesinin sony ericsson k750i nin ekranı büyümüş hali.

Sonra Badanın yeni sürümlerini beklemeye başladım. Eşimin akıllı telefon isteğini karşılamamış olan bu telefon dandik bir java uygulaması ile facebook a bağlanabiliyor, bir iphone bir android gibi hoş bir kullanıma sahip olamıyordu.

bada-1-2

Bada 1.2

Bada 1.2 güncellemesi çıktı ama Türkiye’ye verilmedi. İşte o gün zıvanadan çıkıp işin biraz içine girmeye çalıştım. Uygulamaların çalışma yapılarına baktım. Birkaç örnek uygulama bulup açıp inceledim. Bildiğin flash animasyonları exe formatına getirip sisteme uygulama olarak ekleyebilen bir yapıları var. temel olarak arkada bir flash nesnesi hakim. Rahmetli Steve Jobs un flash a olan tiksintisini herkes bilir. bir gün bile flash çalıştırmaya izin vermedi. yıllar sonra da zaten tüm akıllı telefon platformları flashtan uzaklaştılar.

Bada uygulamarında arkada çalışan flashtan mıdır nedendir, hiçbir developer adam akıllı populer uygulama geliştiremedi ve o günkü gibi kaldı. Yıllar sonra girip bakınca populer uygulamaların halen %90 ı bada için yok.

Resmi olmayan hali ile bada 1.2 yi telefona kurdum. Biraz daha düzelmeler vardı. Telefonu günlük ihtiyaçlarınız için kullandığınız zaman, kullanışlı ve kolaydı ama akıllı telefon diyemezdin. Nokianın symbian lı 5800 telefonları bile daha çok yeteneğe ve akıllı telefon denecek uygulamalara sahipti.

Bada 2.0

2011 ortasında bada 2.0 duyuruldu. bada 2 .0 lı telefonlarda NFC desteğinden bahsedildi. Henüz samsung galaxy s3 te eklenebilen, iphone 5s te yine olmayan o teknoloji.

Samsung bada yı öne çıkartmak için gerçekten iyi telefonlar yapıyor ama platformu zenginleştirecek uygulama mağazasına bir türlü sahip olamıyordu.

Bada 2.0 da Türkiye’ye hemen gelmedi. Biz de ne yaptık resmi olmayan sürümleri yükledik. Multiloader sağolsun.

Zaten telefonun yanına gelen kies yazılımını oldum olası sevmemişimdir. Kağnı hızında çalışan ve telefonu versiyon yüklemede hiç bir zaman başarılı olamayan, sadece rehberin kopyasını alabilen gereksiz bir uygulama benim için.

Askere gitmeme yakın bir zamanda androbada projesine denk geldim. O zamanlar github bu günkü kadar populer değildi. code.google da birşeyler yapmaya çalışıyorlardı.

bada 2.0 ın kerneline erişip araya kendi linux loaderlerini koymayı başarmışlardı. Bu da birkaç müdahale ile telefonun boot mekanizmasını değiştirip android kurmanın yolunu açmıştı.

Aksere gidip geldiğimde samsung bada projesinden tamamen vazgeçmişti.

Samsung androidin 2.3 teki halini çok kolay yakalayabileceğini düşünüp bir adım attı sanırım. ama android hiç beklenmeyen bir hızla büyüyüp piyasanın lideri oldu. Demek ki neymiş, uygulama yazan geliştiriciler ve oyun firmaları olmadıktan sonra platformun hiçbirşey. Kendin çalar kendin oynarsın.

apple firmasını bugünkü duruma getiren bu, androidin de peşinden koşup yakaladığı şey bu. Ne kadar iyi uygulamalarım olursa o kadar tutulurum.

Blackberry kendi platformuna uygulama geliştirenlere ödüler dağıttı batmamak için. yine de batmaktan kaçamadı.

Samsung tabiyki bada platformu yüzünden batmaz, ama arkasında bir sürü kullanıcıyı gelişmeyen telefonlarla bıraktı. Androide muhtaç durumdalar. Bada telefonlar aynı dönemki dandik android telefonları gibi değil, gerçekten iyi donanımlı ve güzel kasalara sahip. Sırf bu yüzden telefondan vazgeçemedim. Bugün halen wave ile çektiğim videolar ve fotoğraflar mükemmel kalitede.

Androide geçme problemleri

wave telefonların içinde kullanılan donanım androidli cihazlarından farklı. işletim sistemi de açık kaynak kodlu olmadığı için; telefonda bulunan hiçbir parçanın sürücüsü bulunmuyor.

Badadroid projesinde en büyük sorun da burdan başlıyor. androidin dosyalarını kullanıp telefonu açmak sorun değil ama parçaları tanıtmak tamamen yazılımcıların deneme tahtasından ibaret.

İşte burda samsungun bugüne kadar çıkarttığı tüm android telefonların yazılımlarına inildi. sürücüler tek te denendi, uyan sürücüler toplanıp telefonun androide geçişi sağlandı.

burda tigrouzen, volk204, rebellos, oleg_k gibi yazılımcıların çok emekleri var. özellikle rebellos bada 2.0 da ikinci bir linux kerneli devreye sokabilen ilk kişi sanırım.

proje ilk olarak başarılı bir şekilde derlenip kullanıma açıldığında sim kart ve görüşme adına, kamera ve gps adına hiçbir şey çalışmıyordu. sadece androidi wave telefona port edebildik dendi.

Bu süreçten sonra 1 yıl boyunca sürekli gelişmeler yaşandı. birçok parça için sürücüler yazıldı. Fakat en önemli olan şeyin; mikrofonun ve ses çipinin sürücüsü geliştirilemedi.
Samsungun sim kart ile haberleşmesini ve veriyi sese çevirmesini sağlayan yapıyı kimse çözememişti.

Bye bye bada

Bu tıkanmanın ardından bir yıl bekleyip tam herkes ümidini kaybetmişken,
güncelleme geldiğinde “telefonun olmayacak yerlerine güncelleme yapacağınıza şu ses sorununu çözmeyi düşünmüyor musunuz” soruları yankılanmaya başlamışken

stkr1-500x189

Tigrouzen 18 Eylül 2013 te  “bye bye bada” resmini yayınlayıp ses sürücüsünü çözdüğünü duyurdu. Dört yıl süren bu çalışmanın ardından yaptığı ilk yayınlamada herkes bu çözümü alıp kendi sitelerinden kendi isimleriyle yayınlamaya başladı. Tigrouzen 1 gün sonra haklı olarak sitem edip, projeyi kendi yaptı gibi gösterenlere lanet ederek, yaptığı tüm çalışmayı sonlandırdığını açıkladı. ilgili sayfanın linki

O günden sonra volk204 ün kendi çalışmaları oldu. birkaç rom çıkartıp herkes birşeyler yapmaya çalıştı. bada ile beraber çift işletim sistemi olarak SD karttan çalışan android işletim sistemleri sunuldu. Tabi SD karttan yüklenen androidin hızı normalden 5 kat daha yavaş. çünkü çoğu kullanıcı telefonun yanında verilen 8gb lık class 2 sd kartı kullanıyor. Tabiyki bu kart ile bir performans bekleyemezsiniz. en doğrusu Nand sürümünü kurup gerçek telefon raminden kullanmak olacaktır.

Tigrouzen 1 ay sonra tekrar çıkıp GNU/GPL lisanslı yeni bir kernel geliştirdiğini ve bu güne kadar yapılmış en iyi badadroid projesini geliştirdiğini bildirdi.

Artık kendisini bu linkten takip ediyoruz.

Wave telefonuna android nasıl yüklerim diye merak edenler üstteki linkten konuyu orjinal sahibinden okuyabilirler.

Bizim burdan yapabileceğimiz en iyi şey, emekleri için kendisine teşekkür edip, en iyi ihtimalle, yazılanları tercüme edip, bilgisi olmayan kullanıcılara programları ve romların linklerini vermek olacaktır.

Android-4.3-Wave

Son haliyle proje için yayınlanmış olan B.U.X. 4.3.1 rom

Kendinize iyi bakın ve telefonunuzdan kolay kolay vazgeçmeyin. Zaten bu yazıyı buraya kadar okuyacak sabırdaysanız kesin bundan sonrasını da sorunsuzca yapıp telefonunuzda androidin keyfini sürmeye başlarsınız.

Değerli vaktinizi bana ayırıp yazımı okuduğunuziçin teşekkür ederim.

 

Okunma Sayısı : 12894

Mobil Platform Savaşı Ios vs Android

Time dergisinin teknoloji ekinde okuduğum bir makeleyi sizinle paylaşmak istedim.

Daha önceki yazılarımda da mobil platform üstündeki ios ve android arasındaki mücadeleden bahsetmiştim.

şimdi 2013 yılı içindeki bazı istatistikleri ve platformun şu anki durumu hakkında biraz bilgi vereyim.

2013 te en çok satan platform cnet yazısını buradan görebilirsiniz

IDC nin istatistiklerine göre 2012 nin 4.çeyreğinde satın alınmış telefonların dağılımı şu şekilde

Görüldüğü kadarıyla androidin satış adetleri oldukça yüksek

peki bu savaşın marka durumuna bakarsak, en azılı iki marka olarak apple ve samsungu görüyoruz. Acaba samsungun apple karşısındaki durumu ne. IDC nin 2012 yılı raporuna göre markalara göre satış rakamları

Toplam satışların %51 i apple ve samsung tarafından yapılıyor. Diğer yüzde yine de çok büyük. Bu durumda pazarda tek bir markanın hakimiyetinden söz etmek mümkün değil.

 

Cihazların kullanım amacına ve sürelerine bakacak olursak,

iphone kullanıcıları telefonlarını günde ortalama 1 saat 15 dakika kullanırken

android kullanıcıları telefonlarını günde ortalama 49 dakika kullanıyorlar

 

Statcounterinverdiği bilgilere göre mobil platform internet kullanım oranları aşağıdaki şekilde. statcounter internetteki en çok kullanılan ücretsiz site sayacı olduğu için genel olarak tüm dünyanın browser eğilimini onlardan öğrenebiliyoruz.

 

Platform üstündeki satışlara baktığımız zaman halen apple çok büyük bir yüzdeye sahip. Mobil içerikte en çok ürün satışı yapan %74 ile apple oluyor. Diğerleri toplamda sadece %26 oranında kalıyorlar.  Bu da apple platformundaki üreticilerin daha çok para kazandıklarını ortaya koyuyor.

distimo nun verdiği verilere göre son a6 aydaki satış pazarpayı da şu şekilde. Bu çizgide de apple büyük farkla önde görünüyor.

 

Buradan çıkartılacak sonuca bakarsak, öncelikli olarak apple kullanıcısı bir şeye ulaşmak için browser yerine o işin uygulamasını kullanmayı tercih ediyor. uygulamalara daha çok para harcıyor bu nedenle uygulama geliştiricilerin gözdesi öncelikli olarak ios platformu.

Tabi bunu ters yönden de düşünürsek, platformdaki cihazı sayısının azlığı sebebiyle her ürüne daha holay uygulama yapma şansı da iosta. androitteki cihaz kalabalığı yüzünden geliştiricilerin işleri daha zor. bu nedenle ios üstünde daha çok uygulama çıktığı ve daha çok uygulama satıldığı da düşünülebilir.

platformlardaki uygulama zenginliğine bakarsak iki platform da 800.000 uygulamaya sahip olduğunu söylüyor

Google yaptığı açıklamada önümüzdeki ay içinde 1milyon uygulamayı geçmeyi hedeflediklerini duyurmuş. verilen grafik de aşağıdaki gibi

 

aşağıda mobil platform ile ilgili bulduğum birkaç infografiği paylaşayım. birisi mobil platformun amerikadaki eyaletrele göre kullanımını gösteriyor. kaynak olarak house.com ve forrent.com sitelerinin istatistikleri kullanılmış. büyük halini görmek için üzerine tıklayın

local-mobile-wars_5113f1a28b0fb

 

ikinci infografiğimiz ise iphone ile galaxy telefonları arasındaki rekabeti rakamlarla gösteriyor

kazananı belirlemek size kalmış. büyük halini görmek için üzerine tıklayın

apple-iphone-vs-samsung-galaxy-whos-winning-the-smartphone-battle_51c04fb3d8588

Okunma Sayısı : 1054

Samsung Galaxy W GT-i8150 Android yükleme rehberi

Bugünkü yazımızda Samsungun wonder yani gt-i8150 telefonunu nasıl 2.3 ten daha yüksek sürümlere yükselteceğinizi anlatıyorum.

Arkadaşım, galaxy tab p1000 tabletimin temple run 2 oyununu nasıl hiç kasmadan oynadığını görünce sormadan edemedi

Kendisinin telefonu çok yavaşmış, ben de kendisinin telefonunu daha yüksek sürümlere çıkıp çıkamayacağını bir araştırayım dedim.

Piyasada Samsungun son kullanıcıya sattığı 25 çeşit androidli telefon var. Bunlardan sadece 4-5 tanesinin sürümü 4.0 ve üzerine ulaşabilmiş durumda.

Hal böyle olunca herkes 2.3 gibi zayıf ve yavaş bir işletim sistemi ile kasılan telefonlarından şikayetçi. Samsungun burda yapmış olduğu büyük bir ayıp var. Telefonları 4.0 ve üstüne yükseltmeyip, sadece amiral gemisi olan telefonlarına güncel sürümü vererek, daha ucuz telefonlarını almış olanları yüz üstü bırakmış oluyor. Üzerine binlerce güncelleme gelmiş olan 2.3 sürümü kullanmaya devam etmek zorunda mıyız?

Neyse ki androidin açık kaynak oluşu sayesinde Samsung gibi kapitalist firmaların yapmadığını, serbest yazılımcılar yapıyor. Özellikle öne çıkan CM yani CyanogenMod geliştirdiği romlar ile birçok telefona marka ve modeline hizmet ediyor. Henüz desteklemediği bazı modelleri de başka geliştiriciler CM üzerinde oynamalar yaparak ekliyor. Piyasada CM 7-8-9-10 ve 10.1 tabanlı bir çok custom rom bulunabiliyor.

CM sürümleri ile Android karşılıklarını şöyle yazabiliriz

CM 10.1 – Android 4.2 JB

CM 10 – Android 4.1 JB

CM 9 – Android 4.0 ICS

CM 8 – Android 3.5 Honeycomb

CM 7 – Android 2.3 GingerBread

Şimdi gelelim android telefonumuzun nasıl yükseltileceğine

Öncelikle şunu söyleyelim, orjinal üreticinin vermediği her root ve sürüm yükseltme işleminde az da olsa bir tehlike vardır.

Telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabilir, yükleme sırasında bir hata olursa telefonunuz birdaha açılmayabilir. Bu tarz riskleri göze almak gerekiyor.

Ben samsung wave telefonumu kies üstünden orjinal üreticinin verdiği güncellemeyi yüklerken bile hata yaşayıp telefonun açılmadığını gördüm. Orjinal üreticiler bile bazen hata yapabiliyor.

Her android telefonun servisler için ayrılmış bir download modu vardır. bu moda nasıl girileceğini internetten araştırıp bulabilirsiniz.

Download moda geçmiş bir telefonu bilgisayara bağlayıp içine bilgisayar yardımıyla yazılım yüklenebiliyor.

Telefonların kendi kurtarma arayüzleri genelde üreticilerin kilitlediği özelliklere sahip. bu yüzden telefona clockworkmod recovery (cwm) isminde genel bir güncelleme yazılımı yüklememiz gerekiyor. bu yazılım ile istenilen her rom telefona denetim olmaksızın kurulabiliyor. Tabi romun telefonunuza uygun olması önemli, yoksa açıldığında sürücü hatası ile karşılaşırsınız ve telefonunuz çalışmayabilir

Bu noktadan sonrasını Samsung Galaxy Wonder GT-i8150 için anlatıyorum.

Öncelikle Bilgisayarınızdan telefona cwm atabilmek için odin isimli programa ihtiyacınız var.

Galaxy w uyumlu sürümü için bunu indirin Odin 4.43

Telefonunuz için gerekli cwm sürümü indirin

Telefonunuz için gerekli OPS dosyasını indirin

Odin programını açıp ops kısmından indirdiğiniz ops dosyasını seçin

Soldaki Options kısmından One package kısmını işaretleyip sağ alttaki One Package tuşundan indirdiğiniz cwm dosyasını seçin

odin-galaxyw

 

Telefonunuzu komple kapatıp; ses kısma tuşu, orta tuş ve güç tuşuna beraber basarak telefonu downloadn modunda açın. Ekranda bir uyarı çıkacak ve size bir seçenek sunacaktır. Ses açma tuşu ile bu uyarıyı kabul edin. Artık telefonunuz download modunda sizden yükleme bekliyor olacak.

Telefonunuzu bilgisayara usb kablosundan bağlayın. Bilgisayarınızın telefonu algılamasını bekleyi. Windows 7 ve 8 bilgisayarlar otomatik olarak sürücüleri indirecektir. Eğer telefonunuzu tanımıyorsa samsung usb driverlarını indirip telefonunuzu bilgisayara tanıtmanız gerekebilir. Telefonunuz bilgisayara bağlandığında programda COM kısmı sarı şekilde yanacak ve bağlandığını gösterecektir.

Artık Start tuşuna basıp telefonunuza 20 saniye kadar bir sürede cwm yi yükleyin. Telefon yüklemenin ardından yeniden başlayacaktır.

Telefonunuzun hiçbirşey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor.

 

Şimdi yeni sürüm indirmelerimize başlayalım. Yükleyeceğiniz sürüm sizin seçiminize kalmış

 

Android 4.1 JellyBean için (Daha kararlı sürüm, Birçok sorunu giderildi)

Android 4.1 CM 10 üstüne uyarlanmış custom rom

google 4.1 için uygulamalar(gapps 4.1)

 

Android 4.2 JellyBean için (Henüz ufak tefek hataları var, geliştirilmeye devam ediyor)

Android 4.2 CM 10.1 üstüne uyarlanmış custom rom

google 4.2 için uygulamalar(gapps 4.2)

Telefonunuzu usb den bilgisayara takın. bir klasör oluşturup içine istediğiniz sürüm rom ve gapps dosyalarını kopyalayın. Telefonunuzu kapatın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

clockworkmod-recovery

  1. Telefonunuzu ClockworkMod recovery mode‘da açın (Ses açma+home tuşu+kilit tuşu). cwm ekranında ses açma ve kapama tuşları aşağı ve yukarı olarak çalışır. Orta tuş OK, geri tuu da geri olarak çalışır.
  2. Şu işlemleri sırasıyla yapın: “Wipe data“, “wipe cache“, “advanced/wipe dalvik cache” ve “advanced/wipe battery stats“. Mounts&storages menüsünden “format system” ve “format cache“. Bu menülerin herbirine girdiğinizde size NO NO NO NO YES ——Wipe—– NO NO NO şeklinde uyarı ekranı çıkartacaktır. her seferinde Yes e gelip onaylayın ve birsonrak işleme devam edin.
  3. Advanced menüsünden “fix permissions” ı seçin
  4. install zip from sdcard -> choose zip from external sdcard
  5. Oluşturduğunuz klasörden rom’u seçin ve onaylayın
  6. Rom yüklendikten sonra install zip from sdcard -> choose zip from external sdcard  açtığınız klasördeki gapps’ı seçin ve onaylayın
  7. Reboot now ı seçip telefonu yeniden başlatın.

Artık elinizde son sürüm bir android var. İlk açılması biraz zaman alacaktır

Okunma Sayısı : 36232