Xbox One ve Ps4 Karşılaştırma

E3 fuarında xbox one ve ardından ps4 ün sunumlarını inceledim. Anında birsürü spekülasyon dolaşmaya başladı. birçok karşılaştırma yapıldı haberler çıkmaya başladı.

Firmaların resmi sitelerindeki yayınlanmış bilgileri inceleyerek sizlere gerçekleri gösteren bir tablo sunayım. Öncelikle iki konsolun da açıklanan özelliklerini ve desteklerini yazayım.

 

Özellik PlayStation 4 Xbox One
Fiyat 399.99 $ 499.99 $
Optik XSürücü Blu-ray/DVD Blu-ray/DVD
RAM 8GB GDDR5 8GB DDR3
CPU x86 AMD “Jaguar” işlemci, 8 çekirdek 8 çekirdek Microsoft özel CPU
Depolama Birimi 500 GB HDD
500 GB HDD
Harici Depolama Desteği Henüz Bilgi Yok Var, USB
Bulut Depolama Var Var
Oyun Paylaşma Yok Yok
Eski Oyunlara Destek Yok Yok
Chat Var Var
Hareket Sensörü DualShock 4, PlayStation 4 Eye (dahil Değil), PlayStation Move (Dahil Değil) Kinect 2
İkinci Ekran Vita (Dahil Değil) SmartGlass (Dahil Değil)
Sesli Komut Henüz Bilgi Yok Var
Üyelik PlayStation Plus
Xbox Live
USB USB 3.0 USB 3.0
İnternet Bağlantısı Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n Gigabit Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n WiFi
BlueTooth Var
Var
Çözünürlük HDMI çıkış 4K HDMI giriş ve çıkış 4K
Bölgesel Kilit Var NTCL/PAL/JP Var NTCL/PAL/JP

Görüldüğü üzere teknolojik altyapı açısından pek bir fark yok. Yapılan Testlerde kullandıkları işlemcilerin günümüz ivy bridge i7 işlemcilerinden %50 daha yavaş olduğu söyleniyor. Bu yüzden konsolların hedefinin, daha güçlü olamak ve teknolojinin yıllarca yetişemeyeceği seviyede cihaz yapmak olduğunu zannetmiyorum.

Cloud Gaminge mi geliyor?

Microsoft’tan bir yetkili bu durumu şöyle açıklamış. Her ne kadar cihazımızda bulunan işlemcinin bir sınırı olsa da, bulutun bir işlemci sınırı yok, bu yüzden siz içindeki işlemci için dert etmeyin diyor. Bu açıklamaya bakılırsa, Sony nin ağustos 2012 de satın aldığı Gaika firması o günden beri hizmetini durdurmuştu. Artık yeniden cloud gaming hizmeti vermeye başladırlar, microsoft da kendi azure cloud gaming çözümünü yapıp oyunlardak işlemci yükünü kendi üstüne alabilir. Nvidia grid ismi ile cloud gaminge girmeye hazırlanıyor, büyük ihtimalle microsoft ile bir partnerlik yapabilirler.

Cloud gaming konsollarda aktif olursa, konsolların gelişimi bitebilir. internet bağlantısı oldukça, hiçbir işlemci, ram ve gpu ihtiyacı olmadan oyun oynanabilir. Kiralama hizmetleriyle birlikte konsol üreticilerinin yeni gelir kapıları üretmesi içten bile değil.

Konsolların paket içeriklerini bir inceleyelim

Özellik PlayStation 4 Xbox One
Ücretsiz Oyun Yok Yok
Controller DualShock 4 Kablosuz Kol Xbox One Kol,Kinect
Kulaklık Kablolu mono kulaklık
Yok
AV Kablo HDMI Kablo
HDMI Kablo
Şarj Kablosu USB Şarj kablosu
Henüz Bilgi Yok
Kamera Yok
Kinect
Deneme Abonelik Henüz Bilgi Yok Henüz Bilgi Yok
Renk Siyah Siyah

399 $ lık ps4 499$ lık xbox tan ucuz görünebilir, ama xbox kinect ile birlikte geldiğini düşünürsek toplamda xbox daha ucuza gelmiş oluyor. Microsoft, kinect olmadan xbox-one ı çalıştırmayacağını açıkladı ve paketin içinde mecburi geliyor. Tüm sistemini ses tanıma ve hareket üstüne geliştirdiği için böyle bir bütünleşik sisten çıkartmış durumda. Ps4 ise move ve ps eye cihazlarını zorunluluk olarak vermiyor, sadece oyun kolu ile oynamaya yönelik geliştirmeler sunuyor. ps4 kolunda bütünleşik olarak dokunmatik yüzey olması ve ağırlık sensörü olması, ps4 ile oyunların sadece kol yöntemi ile oynanmasının üzerinden durulduğunu gösteriyor.

Tanıtımlara bakıldığı zaman da ps4 tanıtım boyunca sürekli olarak yeni çıkacak olan oyunları tanıtırken, microsoft sadece 3 oyun tanıtımı yapıp genel olarak kinectin geliştirmeleri ve online hizmetlerini tanıttı. ip tv hizmetlerini ve ses ile konsol yönetininin üstünde durdu.

Online oyunlar ücretli oluyor

her iki konsol de online oynamak için ücretli sistemler kullanıyor olacak. Şimdiye kadar ps3 ün en büyük kozlarından biri olan psn üyeliği, ps4 ile birlikte ortadan kalkıyor. ps4 te psn üyeliği ile multiplayer oyun hizmeti sona ermiş olacak. online oyun oynayabilmek için ücretli psn plus hesabı almanız gerekiyor.

Xbox one internetsiz çalışmayacak mı?

xbox one ilk tanıtımında korsan kullanım ile alakalı olarak birçok güvenlik geleceğini duyurmuştu. Cihazın sürekli internete bağlanması gerektiği, 1 ay boyunca internete bağlanmayan makinelerde oyun oynanmayacağı, oyun kiralama yapılamayacağı gibi şeyler söylenmişti. Oyun üreticilerini korumak için fazla katı kurallar getirdiğini kabul eden microsoft geri adım attı. xbox one, sadece ilk kurulumda internet bağlantısı gerektirecek,  cihaz aktif edildikten sonra bir daha internet bağlantısı gerektirmeyecek.

İkincil Ekran Desteği

İkincil ekran olarak microsoftun sunmuş olduğu smartglass uygulaması var. herhangi bir windows 8, ios ya da android cihaza ücretsiz kurulabilen bu program ile xbox oyunlarını kısmi olarak yönetebileceksiniz. Ps4 te ise ikincil ekran olarak ps vita desteği var. ps4 te oynadığınız oyunun bir kısmını ps vita ile yönetebileceksiniz.

İşletim Sistemi ve Oyun Geliştirme

İşletim Sistemleri açısında xbox one içinde eskisine benzer bir işletim sistemi geliyor. windows 8 arayüzüne benzer bir işletim sistemi ile, çoklu program çalıştırma şansınız var. Split screen ile tv seyrederken bir yandan skype ile görüşebileceksiniz. Kinectin algılama sistemi ile oyun içindeyken, oyunu kenara alıp, gelen mesaja cevap yazabileceksiniz. Ayrıca windows 8 e üretilen programlar gibi xbox a da program geliştirilebileceğini düşünüyorum. Netflix facebook twitter espn gibi uygulamalar olduğuna göre, multimedya özelliklerini kullanmak için birşeyler geliştirilebileceğini zannediyorum. oyunların xbox ve pc versiyonlarını üretmekte herhangi bir sorun olmayacak. pc ye üretilen tüm oyunlar kolayca xbox a port edilebilecek. Xbox geliştiricileri için üretilen xna studio; xbox one da kaldırılıyor. indie game üreten küçük oyun geliştiriciler henüz ne yapacakları konusunda bilgiye sahip değiller, ilerleyen günlerde yeni bir oyun geliştirme platformu tanıtılabilir.

ps4 te işletim sistemi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. işlemcinin x86 mimarisinde olması oyun üreticilerini sevindirmişe benziyor, zira ps3 e oyun yazmanın zorluğundan herkes şikayetçiydi. Valve firmasının bazı oyunlarını sırf zor diye ps3 e çıkartmadığını biliyoruz. Aynı şekilde midway firmasının yetkilisinin söylediklerini de buradan okuyabilirsiniz. Ps4te mimarinin değişmesiyle birlikte ilk testlerde işlerin kolaylaştığı haberleri geldi. Bu durumda artık oyunların daha hızlı çıkacağını düşünebiliriz.

 

Sonuç olarak konsol alacak kişiler için şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Her iki konsol da ileriye yönelik yeni sürprizler ile karşımıza çıkabilir, şu anda karar vermek için erken. 2014 ile beraber daha birçok haber alacağımızı düşünüyorum. o zaman geldiğinde konuyu yeniden inceleriz. şimdilik tercih yapacaklara tavsiye, fps oyunları çok seviyorsanız ve oturduğum yerden sadece kol ile tüm düşmanlarımı öldürerek ilerlemek bana yetiyor diyorsanız ps4 size göre uygun.

hayır ben spor yapmayı seviyorum ve sadece silahlı ve savaşlı oyunların dışında daha çok hoplamalı zıplamalı oyunları da oynarım, arkadaşlarımla beraber dans yarışması yaparım, çocuğuma eğitici şeyler oynatırım derseniz xbox one size göre uygun

Bu yazıyı okumadan ps4 grafik olarak çok daha güçlü diyecek olan arkadaşlar için şunu söylemek isterim. Adı üstünde oyun oynuyorsunuz, konsol üstünden dünyanın gerçek sokaklarında gezip gerçekten insan öldürmüyorsunuz; ya da altından geçtiğiniz şelale, televizyonunuzun hoparlorunden odanıza akmıyor. Öndeki yarış arabasından fırlayan yayın arkadaki yarışçının kafasına girmesi sadece gerçek dünyada oluyor kendinizi kaptırmayın.

En gerçekçi görüntü hangi oyunda vardı biliyor musunuz? 1997 yapımı “a fork in the tale”. bu oyundan daha gerçekçi görüntüyü hiçbir oyunda hiçbir konsolda bulamazsınız. Aşağıya da videosunu koyuyorum grafik kalitesine önem veren arkadaşların rüyalarını süsleyecektir

Okunma Sayısı : 1953

xbox-one

Microsoft yeni nesil oyun konsolunu tün gece itibariyle tanıttı. Xbox-One

Xbox360 ilk çıktığında sadece oyun amaçlı olarak çıkmış ama zaman içinde netflix film kiralama, espn spor müsabakalarını izleme, müzik dinleme, kinect ile serbest oyun oynama gibi, üretimi sırasında planda olmayan bir çok geliştirme gördü.

Oyun oynatıcı özellikleri her ne kadar halen günümüzde çıkan tüm oyunlara yetse de, asıl amacı olmayan hd film izleme için farklı işlemcilere ihtiyaç var.

Tabiyki bu durum işlemci ram ve grafik işlemcilerinin geliştirilmesini gerektiren başlıca unsurlar. 7 sene sonunda artık yeni bir konsol üretilmesi gerektiğini herkes söylüyordu.  Asıl amacı oyun oynamak olan bu cihaz, artık yepyeni bir hal alıyor. evimizdeki mediaplayerlerin, radyoların, uydu alıcının yerine geçiyor.

 

xboxone

Daha önceleri bir çok defa Xbox720 ismiyle dedikodusu yapılan bu cihazın ismi şimdiye kadar hiçbir yere sızdırılmıyordu.
şekli ile alakalı kimsenin net bir tahmini yoktu. Sonunda herşeyiyle gün yüzüne çıktı.

xbox21mayis

Peki yeni neler mi var?

Öncelikle cihazın donanım seviyesi bihayli yükseltilmiş

Microsoft yetkililerinin söyledikleri, grafik performansını 8 kat arttırdıkları yönünde.

xbox 360 ta 500 milyon transistörlü 3 şekirdek işlemci varken, xbox one da 5 milyar transistörlü 8 çekirdekli işlemci mevcut.

xbox 360 ta 512Mb ram varken, xbox ona da 8Gb rame yükseltilmiş.

Bu kadar yükseltilmiş bir donanım ile artık çok daha gerçekçi ekran görüntüleri ile oyun oynayacağımız kesin.
konsol ile birlikte ilk duyurulan oyun forza 5 oldu

Standartta 250Gb olan disk kapasitesi 500 Gb a yükseltilmiş.

Dual-Dvd Player yerine Blue-ray eklenmiş.

Ayrıca artık oyun skorlarımız microsoft azure platformunda tutulacak. oynadığımız oyunlardaki aldığımız skorlar ve açtığımız ödüller, oturum açtığımız tüm xboxlarda geçerli olacak.

Multiplayer oyunlardaki 16-32 kişilik oyunların yerine artık 128 kişiye kadar kişi ile multiplayer oynanabilecek

Konsolun genel olarak şekli değiştirilmiş ve daha büyük bir kutu ortaya çıkmış. Kutunun üstündeki her yerde 16:9 oranında diktörtgenlerle farklı materyaller kıllanıldığını görmek mümkün.

xboxoneust

 

Kol konusuna gelince; ecnebinin controller dediği , dilimize kumanda olarak çevrilen oyun kolu için mantıklı bir kelime oturtmamız gerek. Şimdilik kol diye devam edersek, xbox-one kolu da değişmiş.

xboxonecontroller

 

Tam ortadaki  büyük Xbox tuşu daha yukarıya alınmış. Oyun oynarken heyecanlı kişilerin start yerine yanlışlıkla basmasının önüne geçilmiş gibi duruyor.

Pil yuvası değiştirilerek kolun alt yüzeyine daha geniş ama ince bir pil eklenmiş. böylece kullanılmayan parmaklar için altta daha güzel boş bir alan oluşmuş

Gelelim kinect konusuna

kinect-one

Kinect de sıfırdan tasarlanmış. sensörleri güçlendirilmiş. Ses algılaması yenilenmiş

Öne yerleştirilen 1080p kamera ile artık çok daha net bir algılama imkanına sahip. Saniyede 60 kare video çekebiliyor. Bu sayede artık kinect kamerası doğrudan skype görüşmelerinde webcam yerine kullanılabilecek. İnfrared teknolojisi de bihayli arttırılmı. Artık yüzünüzdeki pigment değişikliklerini takip ederek kan dolaşımınızı ve kalp atışınızı izleyebiliyor. infrared olarak takip ettiği için cilt rengi ile ilgili bir sıkıntısı da yok.
En ilginç yanı ise yeni eklenen cmos radar sensör ile artık odanın derinliğini ve içindeki nesnelerin yerini hiç ışık olmasa bile belirleyebiliyor. bu sayede artık kinectten kaçmanıza olanak yok. Yüz tanıma, smiley tespiti, hangi kaslarınıza yüklendiğiniz tespiti gibi bilgileri de oyuna vererek artık oyunların bu bilgilerle bize daha gerçekçi tepkiler vermesini sağlayabilecek.

kinect-tanima

Enerji tasarrufu konusunda birkaç farklı mod var,  isterseniz sadece mikrofonu açık bırakacak şekilde kapanabiliyor. Kapalı durumdayken bile artık “xbox on” diyerek xboxun sizi duymasını ve açılmasını sağlayabilirsiniz.

Xbox-One Oyun makinesi değil Yeni oturma odası deneyimi

geçen sene Wii U ile tv alıcı özelliği konusunda nintendo birşeyler denemişti. Fakat çok da populer bir çözüm olamadı.

Xbox-one ile artık iptv sistemleri de cihazın içinde olabilecek. Bakalım Türkiyede nasıl bir hizmet gelecek. büyük ihtimalle tivibu ile anlaşacaklarını düşünüyorum. tivibu’nun motorolla iptv cihazları pek yeterli durumda değildi.

Tv seyrederken sesimizi, el hareketlerimizi ya da kolu kullanabiliyoruz. geçmek istediğimiz kanalın ismini söyleyerek doğrudan o kanala geçebiliyoruz. Seyretmek istediğimiz film, dizi, program adını söyleyip, yayın akışında o anda onu gösteren kanala geçebiliyoruz.

Evde eşimizle ne kavgalar ederiz artık, “xbox muhteşem yüzyıl”, yo yo yo “xbox kuzey güney”

Xbox platformunun windows 8 ile birlikte ortak bir platforma kavuşması ve windowsun bu platformu hem surface hem de windows phone içinde de kullanması, bu ekosistemi iyice güçlü yapıyor.

Smartglass uygulaması ile birlikte artık xboxun bir kısmını akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden kullanabiliyorsunuz. Bazı oyunlar smartglass ile bütünleşik çalışmaya başladı. örneğin dance central 3 oyununda kinect karşısında 2 kişi dans ederken, bir arkadaşınız da size smartglass ile dj lik yapabiliyor. ya da silahlı oyunlarda mermi sayınız ve enerjiniz önünüzdeki tablette gösterilebiliyor.

Smartglassı klavye olarak kullanıp internete girebliyor ve yazı yazabiliyorunuz. bu da artık cihazların klavye mouse sorununu ortadan kaldırıyor.

 

Microsoft bir yazılım devi olarak biliniyor.
Her zaman da rakip olarak Apple (donanım üreticisi) ve Google (yazılım üreticisi) ile rekabet halinde gösterildi.

Halbuki microsoft uzun zamandır hem yazılım hem de donanım üreticisi. Bu güne kadar da donanımını ve yazılımını kendi ürettiği en iyi ürünü xbox 360 oldu. Diğer ürünlerde çok başarı sağlayamadılar.

Microsoftun surface ürünü dünyada 2 milyon adet sattı. windows phone ile telefon piyasasında sadece %3.2 pazar payına hakim
ama xbox 360 olarak baktığınızda 77 milyon satış adeti ile amerikadaki en çok satılan konsol.

Böyle bakınca microsoftun hangi alanda daha çok kar ettiği ortada. Gelecekte de hangi yönde geliştirmeler yapacağını ya da hangi yöne eğileceğini de rahatlıkla görebiliyoruz.

Bitmeyecek birşey varsa o da oyun piyasasıdır. Oyun piyasasında da, çözüm olarak sadece oyun oynamayı değil, bir eğlence makinasını yaparak microsoft daha çok ekmek yiyecek gibi duruyor. Zaten rakip olarak karşısında sadece sony ve nintendo var. Bu firmalar da en iyi kozlarını zaten kullanmış durumdalar.

Microsoft’a Xbox-One için konsol piyasasında şimdilik açık ara en iyi cihazı yaptığını söylersem hiç de abartmış olmam.

 

Okunma Sayısı : 860